Lokalizacja,35-103, Rzeszów, Polska
+48 664 932 388
kontakt@elasewerniak.pl

Jak uniknąć wypalenia i przestać stresować się pieniędzmi?

Znajdź Swoje Flow!

Jak uniknąć wypalenia i przestać stresować się pieniędzmi?

Z uwagi na panującą ostatnimi czasy sytuację na świecie, wiele osób boryka się z dodatkowym stresem psychicznym, emocjonalnym i finansowym, nasz ogólny stan zdrowia nigdy nie był ważniejszy. Jeśli ostatnio czułeś się gorszy od siebie, nie jesteś sam. To normalne, że czujesz się wypalony przez wszystko, co działo się w ciągu ostatnich  miesięcy. Niestety wypalenie może rozciągać się na wszystkie aspekty twojego życia – od pracy po rodzinę i wszystko pomiędzy, w tym finanse.

Objawy stresu finansowego

Istnieją oczywiste symptomy stresu finansowego, które możemy zidentyfikować, gdy doświadczamy ważnych sytuacji w naszym życiu, a także bardziej subtelne oznaki wypalenia, które mogą sprawić, że rozwiązywanie problemów wydaje się niemożliwe.

Zwróć uwagę na te oznaki i symptomy wypalenia finansowego:

– Ciągle myślisz o swoim budżecie lub jego braku

– Stresujesz się tym, skąd pochodzą Twoje pieniądze i dokąd idą

– Poczucie winy, wyczerpanie, przygnębienie lub przytłoczenie swoimi finansami

– Poczucie cynizmu lub apatii wobec swoich celów finansowych

– Brak snu lub zwiększony niepokój na samą myśl o pieniądzach

Jeśli doświadczasz któregokolwiek z tych objawów, prawdopodobnie zmagasz się z tzw. wypaleniem finansowym. Na szczęście istnieją sposoby na zwalczenie tego, dzięki czemu możesz znów poczuć się sobą, bez obciążania się stresem z pieniędzmi.

Przedstawię Ci poniżej 8 strategii, aby przestać stresować się pieniędzmi

Stresowanie się pieniędzmi może być szybką spiralą w dół, która uniemożliwia przejście do sytuacji, która jest łatwiejsza do opanowania.

Współpracuję z osobami i rodzinami od wielu lat i zidentyfikowałam kilka konkretnych sposobów przejęcia kontroli nad Twoimi finansami.

Nie pozwól, aby Twój budżet i pieniądze Cię wypaliły zawodowo i życiowo!

  • Nie pozwól, aby pieniądze pochłonęły Twoje myśli

Jeśli pieniądze pochłaniają twoje codzienne myśli, nadszedł czas, aby zrobić krok wstecz i puścić przeszłość. Nie będziesz w stanie osiągnąć swoich celów finansowych, spłacić długów lub zarobić więcej pieniędzy, jeśli będziesz wyczerpany fizycznie lub emocjonalnie. Podejmij świadomy wysiłek, aby przez tydzień nie patrzeć na swoje konto bankowe.

  • Bądź zorganizowany

Jaki jest najlepszy sposób, aby pomóc Ci utrzymać kontrolę nad swoimi finansami?

Zorganizuj swoje finanse i skup się na przyszłości! Poznaj dokładniejsze szczegóły dotyczące swoich finansów, takie jak terminy płatności, terminy płatności, budżet miesięczny i oszczędności. Znajdź odpowiednie dla siebie narzędzie organizacyjne — w aplikacji, arkuszu kalkulacyjnym lub dzienniku. Mam wiele świetnych zasobów, które pomogą Ci zacząć!

  • Puść to co Cię obciąża

Naucz się puścić nawyki, rutyny i rzeczy, które Cię obciążają i stresują. Niezależnie od tego, czy myśl o codziennym wypełnianiu jakiejś aplikacji czy dziennika przyprawia cię o niepokój, pozbądź się wszelkich z góry przyjętych przekonań, które możesz mieć i zrób miejsce w swoim życiu na rzeczy, które naprawdę działają dla ciebie.

Jest to również czas, aby pozbyć się poczucia winy z powodu błędów finansowych z przeszłości .

  • Skonfiguruj miesięczne płatności na automatyczne

Jeśli nie masz jeszcze to dobrze jest skonfigurować miesięczne automatyczne płatności.  Wyeliminuj zgadywanie miesięcznych płatności, abyś nigdy nie martwił się o terminowe dokonywanie płatności. Śledź nadchodzące płatności w swoim dzienniku pieniędzy, aby mieć świadomość, co każdego tygodnia wpływa i wychodzi z Twojego konta bankowego. A potem nie zapomnij sprawdzić wyciągów bankowych pod koniec każdego miesiąca, aby upewnić się, że Twoje płatności zostały zrealizowane!

  • Porozmawiaj z kimś o swoim stresie finansowym

Czasami życie może stać się przytłaczające, a twoje finanse mogą w tym odgrywać dużą rolę. Jeśli walczysz o samodzielne zarządzanie wszystkim, czas porozmawiać z kimś o stresie finansowym, którego doświadczasz. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się porozmawiać z zaufanym członkiem rodziny, przyjacielem lub terapeutą, czy umówić się na spotkanie ze mną, rozmowa o swoich finansach i uczuciach z tym związanych może Ci  bardzo pomóc. Pamiętaj: nie jesteś sam w swojej finansowej podróży i dobrze jest podjąć współpracę z mentorem kryzysowym.

  • Zarządzaj swoim zdrowiem, aby budować bogactwo

Stres jest mocnym czynnikiem, który ma wpływ na pogarszający się stan zdrowia. Dlatego ważne jest, aby zwrócić uwagę na to, jak wypalenie finansowe wpływa na samopoczucie fizyczne, psychiczne i emocjonalne.

Możesz osiągnąć wszystkie cele finansowe na świecie, ale one nic nie znaczą, jeśli po drodze ucierpi Twoje zdrowie!

Skoncentruj się na dbaniu o siebie i traktuj swoje zdrowie jako priorytet. Naucz się sposobów radzenia sobie ze stresem finansowym poprzez ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia, medytację, picie dużej ilości wody, zdrowym odżywianiu, odpowiedniej suplementacji, więcej spania, spędzanie więcej czasu na robieniu rzeczy, które kochasz, przebywaniu z ludźmi, którzy cię uszczęśliwiają itp.

  • Skoncentruj się na swoich celach finansowych

W jakim celu i dla kogo planujesz budżet?

Gdzie chcesz się zobaczyć za trzy lata, pięć lat czy dziesięć lat? Zastanów się i zapisz.

Skoncentruj się na swoich celach finansowych i dokonaj ponownej oceny.

Czy niektóre z nich nie są trochę poza zasięgiem i dlatego bardziej Cię stresują?

Skoncentruj się na celach finansowych, które Cię inspirują, ekscytują i motywują.

Pamiętaj, dlaczego robisz to, co robisz i jak planujesz się tam dostać.

A potem to zapisz!

Możesz zapisać to w swoim dzienniku pieniędzy, stworzyć tapetę na telefon komórkowy, czy po prostu przykleić ją do lustra w łazience. Włączenie prostych przemyśleń do swojego życia może pomóc ci poczuć się bardziej związanym z finansami i zmienić sposób myślenia o pieniądzach.

  • Zrób budżet

Nie popełnij błędu i nie rób budżetowania dla zabawy!

Budżetowanie, podobnie jak dieta, polega na równowadze i wybieraniu umiaru zamiast deprywacji. Jeśli ograniczysz zbyt mocno wydatki, poczujesz się pozbawiony motywacji w realizacji swoich celów finansowych. Przy planowaniu budżetu zaplanuj także nagrody dla Siebie za trzymanie się planów. Doceń swoją ciężką pracę.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *