Lokalizacja,35-103, Rzeszów, Polska
+48 664 932 388
kontakt@elasewerniak.pl

Objawy Wypalenia, Których Nigdy Nie Powinieneś Ignorować

Znajdź Swoje Flow!

Objawy Wypalenia, Których Nigdy Nie Powinieneś Ignorować

Wypalenie zawodowe jest obecnie globalną epidemią, a  roczny koszt leczenia depresji i lęków w miejscu pracy na całym świecie wynosi 1 bilion dolarów rocznie. Światowe Forum Ekonomiczne szacuje, że globalny kryzys zdrowia psychicznego może kosztować świat 16 bilionów dolarów do 2030 r. – a szacunki te zostały opublikowane jeszcze przed pojawieniem się COVID-19.

Światowa Organizacja Zdrowia i Międzynarodowa Organizacja Pracy zgłosiły wystarczające dowody na wyższe ryzyko chorób serca i udaru mózgu wśród osób pracujących w długich godzinach (tj. ponad 50 godzin tygodniowo), w porównaniu z osobami pracującymi w standardowych godzinach (35-40 godzin tygodniowo).  Na całym świecie w 2019  roku 488 mln osób było narażonych na długie godziny pracy, co znacznie zwiększa ryzyko wypalenia. Szacuje się, że w ciągu roku długie godziny pracy zabiły blisko milion osób.

Coraz więcej osób  zdaje sobie sprawę, że potrzebne jest całościowe  podejście do dobrego samopoczucia, aby przezwyciężyć wypalenie zawodowe i poprawić ogólny stan zdrowia i samopoczucie.

Oto 3 objawy wypalenia, których nigdy nie powinieneś ignorować:

1. Jesteś niespełniony i nieszczęśliwy w pracy

Boisz się chodzić rano do pracy, a w nocy nie możesz spać i ciągle się budzisz. Po pracy cały czas jesteś rozdrażniony i nieszczęśliwy z powodu ciągłego strachu i zmartwień. Jeśli Twoje życie nacechowane jest nieszczęściem i lękiem wynikającym z pracy i innych stresorów związanych ze stylem życia, możesz cierpieć na wypalenie.

2. Jesteś nieustannie wyczerpany

Innym objawem wypalenia jest ciągłe i nieubłagane wyczerpanie. Brak motywacji do spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi to znak, że coś jest nie tak Jeśli uważasz, że weekendy nie wystarczają na odpoczynek, którego potrzebujesz, a nawet gdy bierzesz urlop – wracasz do pracy zmęczony i wyczerpany – to jest objaw wypalenia. Dwutygodniowe wakacje nie zakończą wypalenia. „Czuję się jakby potrąciła mnie ciężarówka” – to częste stwierdzenie osób, które cierpią z powodu przemęczenia i wypalenia.

3. Twoje myśli o pracy są wszechogarniające

Masz trudności z myśleniem o czymkolwiek innym poza pracą – nawet w weekendy i wakacje. Jesteś w ciągłym cyklu strachu, ponieważ stresory w twoim życiu ingerowały w twoją zdolność do regeneracji i odnowy siebie. Aby wyzdrowieć, potrzebujesz czasu dla siebie po zakończeniu zadania, a także musisz całkowicie przestać myśleć o zadaniu.

 Jeśli występują u Ciebie powyższe dolegliwości i symptomy, to oznacza ze potrzebujesz pomocy.

Aby poradzić sobie z wypaleniem – potrzebny jest szereg narzędzi i strategii. Może to oznaczać, że twój ogólny styl życia i kariera są niezgodne z twoimi prawdziwymi pragnieniami i celami życiowymi. Jeśli pracujesz przez wiele godzin – postaraj się ograniczyć, aby sytuacja się nie pogorszyła. Spójrz na swój obecny styl życia i cele, aby znaleźć najlepszą drogę naprzód.  Nadaj priorytet codziennym nawykom, które poprawiają Twoje zdrowie i dobre samopoczucie. Pomyśl o swojej życiowej misji i spróbuj ocenić, co jest dla Ciebie najlepsze. Zachęcam do zarezerwowania sesji z Mentorem, aby uzyskać informacje z jakich powodów dopadło cię wypalenie zawodowe oraz  jakie kroki podjąć aby twoją sytuację zmienić. Przy pomocy odpowiednich narzędzi poznasz swoje predyspozycje oraz talenty, które nauczysz się wykorzystywać, aby wybrać najlepszy kierunek dla Twojej życiowej misji. Poznasz także skuteczne sposoby jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych i stresowych, które są niestety częstym elementem w dzisiejszym czasie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *